سامانه جوابدهی اینترنتی

  • امکان دریافت جواب از طریق اینترنت
  • امکان پرداخت آنلاین با کارت های شتاب
ورود به سامانه
نظر سنجی
نظر شما درباره سیستم جوابدهی آنلاین چیست ؟ارسال
مشاهده نتایج
logo-samandehi

اخبار
موضوع : نمونه های معمول در آزمایشگاه
خلاصه :

ارایه نمونه درست به آزمایشگاه به اندازه ای اهمیت دارد که عدم نمونه گیری صحیح جواب آزمایش را غیر قابل قبول می کند. در زیر برخی از شرایطی را که مورد استفاده عموم است ذکر می کنیم در سایر موارد می توانید برای فهمیدن نحوه نمونه گیری صحیح به آزمایشگاه مراجعه نمایید.

منبع :
متن کامل :

نمونه خون برای بیوشیمی خون: هدف از نمونه گیری برای بیوشیمی خون عمدتا انجام تستهای قند،اوره ، کراتیین،چربی(تری گلیسیرید، کلسترول)تستهای کبدی واستخوانی و.....می باشد.برخی از این تستها نیاز به ناشتایی 12 ساعته دارند. برای انجام تست قند وچربی :

 الف) حتما 12 ساعت ناشتایی را به طور کامل رعایت کنید.

 ب) در صورتی که قند یا چربی شما بالاست و در حال مصرف دارو هستید در مورد مصرف یا قطع داروی خود در طی ناشتایی با پزشک مشورت کرده وبه آزمایشگاه نیز اطلاع دهید.

 نحوه نمونه گیری قند 2 ساعته:

 ٭12 ساعت ناشتایی را به طور کامل رعایت کنید.

 ٭پس از نمونه گیری نا شتا، صبحانه معمولی هر روزتان را بخورید و اگر بعد از صبحانه چای می نوشید این کار را انجام دهید.

 ٭وقتی آخرین لقمه صبحانه را میل کردید ساعت را یادداشت کنید.نمونه گیری بعدی شما دقیقا 2 ساعت پس از آخرین لقمه صبحانه صورت می گیرد. توجه کنید که: ☺در طی مدت ناشتایی وپس از خوردن صبحانه از مصرف سیگار جدا خودداری کنید. ☺ نمونه گیری قند2 ساعته بهتر است قبل از ساعت 9 صبح شروع شود.

 نحوه نمونه گیری برای آزمایش کشت و آنالیز کامل ادرار نمونه ادرار برای تشخیص انواع عفونتهای ادراری و اثبات وجود یا عدم وجود برخی مواد وسلولها مانند قند ،پروتیین ،خون (گلبولهای سفید و گلبولهای قرمز) و.... به کار می رود. در صورت لزوم کشت وافتراق میکروبی امکان پذیر است. بهترین نمونه برای آزمایش ادرار نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است.تو جه داشته باشید که در صورت عدم نمونه گیری صحیح برای نمونه ادرار، کشت ادرار کاملا بی ارزش است.

 نحوه نمونه گیری صحیح ادرار برای بانوان

 1)پیش ازانجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب وسایر مایعات خودداری کنید.

 2)دستهای خود را با آب وصابون کاملا شسته و با دستمال کاغذی خشک نمایید.

3)درب ظرف را باز کنید ومراقب باشید که به هیچ عنوان دست شما با داخل ظرف تماس پیدا نکند.

 4)با یک دست چینهای پوستی اطراف دستگاه تناسلی رااز هم باز کرده وبا دستمال کاغذی اطراف پیشابراه ومقعد رااز جلو به عقب تمیز کنید.این کار را 2 بار انجام دهید ودر هر بار از یک دستمال تازه استفاده کنید.

 5)پس از آنکه جریان ادرار شروع شد قسمت اول ادرار (3-2 ثانیه اول)را تخلیه کرده وسپس از مابقی ادرار حدود 30-15 میلی لیتر را جمع آوری کنید.

 6)درب ظرف را محکم ببندید وبه آزمایشگاه تحویل دهید.

 نحوه نمونه گیری صحیح ادرار برای آقایان

 1)پیش ازانجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب وسایر مایعات خودداری کنید.

 2)دستهای خود را با آب وصابون کاملا شسته و با دستمال کاغذی خشک نمایید.

 3)درب ظرف را باز کنید ومراقب باشید که به هیچ عنوان دست شما با داخل ظرف تماس پیدا نکند.

 4)سر آلت را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. این کار را 2 بار انجام دهید ودر هر بار از یک دستمال تازه استفاده کنید.

 5)مراقب باشید که سر آلت به داخل ظرف نخورد.

 6)مقداری از ادرار را در داخل توالت تخلیه کرده وحدود 30-15 میلی لیتر را در ظرف بریزید .

 7) درب ظرف را محکم ببندید وبه آزمایشگاه تحویل دهید.

 دقت کنید که :

 نمونه گیری د رمنزل نیز همانند آزمایشگاه است با این تفاوت که پس از نمونه گیری برای حفظ نمونه از فساد ،در کمترین زمان ممکن (حد اکثر 30 دقیقه) آنرا به آزمایشگاه تحویل دهید. می توانید نمونه را حد اکثر تا 6 ساعت در دمای یخچال (4 در جه)نگهدار ی کنید و سپس به آزمایشگاه ارسال نمایید.

 نحوه جمع آوری نمونه ادرار 24 ساعته :

 نمونه ادرار 24 ساعته برای تشخیص برخی بیماریها از جمله بیماریهای کلیوی صورت می گیرد.نمونه باید در طی 24 ساعت جمع آوری گردد و در داخل گالنهایی که آزمایشگاه در اختیارتان قرار میدهد ریخته شود. برخی از این گالنها دارای مواد نگهدارنده مایع یا جامد هستند که به هیچ عنوان نباید تخلیه شوند.ضمنا به هیچ عنوان در داخل ظروفی به غیر از ظروفی که آزمایشگاه در اختیارتان قرار داده است ادرار24 ساعته را جمع نکنید.

 روش جمع آوری

 1)ابتدا تمام ادرار خود را تخلیه کنیدو زمان را یادداشت کنید.(مثلا 8 صبح)

 2)به مدت یک شبانه روز (24ساعت) ادرار خود را در ظرف مخصوص بریزید. توجه ٭در مدت جمع آوری ،ادرار را در جای خنک و ترجیحا در یخچال قرار دهید. ٭آخرین نمونه ادرار راس همان ساعتی که جمع آوری ادرار شروع شده باید در ظرف مخصوص ریخته شود. ٭در صورت امکان (به خصوص در خانمها )ادرار را مستقیما در گالن نریزید و از ظرف های استریل جهت این

Copyright © 2012-2016 Shafagh Speciality Pathobiology Laboratory